mapa strony

Terapia dysfagii, trudności z jedzeniem

Dysfagia u małego dziecka, czy „to” się leczy?


Trudności w jedzeniu małych dzieci.

Dysfagia jest pojęciem medycznym (z j. greckiego „phagia” - jeść, „dys” - trudność lub upośledzenie), określającym trudności w przyjmowaniu pokarmów, umieszczaniem go w z jamie ustnej i transportem pokarmu dalej do gardła i przełyku, stamtąd do żołądka. Dysfagia to także dyskomfort, uczucie bólu, zatykania, i innych subiektywnych doznań w czasie pobierania kęsa, żucia, przełykania. Dysfagia interpretowana jest, jako przejaw uszkodzeń morfologicznych górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak również zaburzeń czynnościowych układu nerwowego i mięśniowego.


Trudność w pobieraniu pokarmu, jego żuciu i połykaniu może wystąpić u niemowląt, dzieci i dorosłych. Zaburzenia te zazwyczaj towarzyszą schorzeniom neurologicznym, zaburzeniom SI- nadwrażliwościom/przeczulicom, anomaliom twarzoczaszki, przetokom tchawiczo-przełykowym lub oraz opóźnieniom rozwoju.


W praktyce terapeutycznej, termin dysfagia odnosi się do zaburzeń w procesie przyjmowania, formowania i transportowania pokarmu. Prowadzić mogą do nieprawidłowości w odżywianiu w ogóle, jak również kłopotach w oddychaniu.


Klinicznie wyróżnia się cztery postacie dysfagii związane z początkowymi odcinkami przewodu pokarmowego, tj.:


dysfagię ustną przygotowawczą, 

-  dysfagię gardłową

dysfagię ustną właściwą,    

 -  dysfagię przełykową.


Dysfagia u dzieci w tym u noworodków i niemowląt, różni się od dysfagii u osób dorosłych.

U osób dorosłych dysfagia może świadczyć o schorzeniach neurologicznych, czy nowotworach. Szczególnie niepokojące jest nagłe pojawienie się stanów dysfagii. W takich przypadkach trzeba udać się do specjalisty, by zapobiec przedostawaniu się kawałków pożywienia do płuc, co z kolei może wywołać zapalenie płuc, niedożywieniu i wycieńczeniu organizmu.


Zdrowe, rozwijające się prawidłowo dzieci także mogą cierpieć na dysfagię. Zaburzenie to dotyczyć może niemowląt, u których może występować trudność w ssaniu brodawki- dziecko w ogóle nie chce ssać, szybko się męczy i ssie krótko, lub zbyt mocno trzyma brodawkę w ustach. Inne trudności pojawiają się w fazie przechodzenia z jednego rodzaju pokarmu na inny (bardziej stały) dostrzec można nieprawidłową motorykę warg, języka i żuchwy. Później, gdy dziecko wkracza w wiek przedszkolny i wczesnoszkolny, obserwujemy już nie tylko złą motorykę narządów mowy, ale też wady zgryzu oraz wady wymowy, dietę wybiórczą, lub tendencję do preferowania produktów z określonej grupy (tylko miękkie, tylko półpłynne).  Te nieprawidłowości predysponują do powiększania się wad wymowy, wad zgryzu, ponadto obciążają organizm powodując niedożywienie, niedobory składników mineralnych, powodują trudnościami w relacjach z otoczeniem; bowiem jedzenie jest czynnością społeczna.


Dysfagia u dzieci może wynikać z nieprawidłowości związanych z napięciem mięśniowym (wzmożone lub obniżone), w konsekwencji- zaburzeń w zwieraniu się warg, braku odpowiedniego napięcia mięśni policzków, ograniczonej ruchomości języka i żuchwy, niewłaściwej koordynacji ruchów języka, porażenia mięśni języka, złej ruchomości podniebienia miękkiego, zaburzeń czucia w jamie ustnej i gardle, niewydolności mięśnia pierścienno- gardłowego. U dzieci z zaburzeniami oligofrenicznym zaburzenia połykania spowodowane są najczęściej dużym i słabo ruchomym językiem, który wypycha pokarm.

cofnij

Integracja sensoryczna Bydgoszcz

Metoda Tomatisa

Logopeda Bydgoszcz

Rehabilitacja dzieci

Psycholog dziecięcy Bydgoszcz

biofeedback Bydgoszcz

rehabilitacja niemowląt

rehabilitacja Bydgoszcz

Dziękujemy fundacji POLSAT

INTEGROS

logopeda bydgoszcz

psycholog Bydgoszcz

Strona główna | Aktualności | logopeda | Biofeedback | Przedszkole Bydgoszcz | Przedszkola powiat bydgoski | Zatrudnimy | Kontakt | Mapa serwisu

Copyright © 2009 Integros - Centrum Terapii

projekt i wykonanie VST pozycjonowanie bydgoszcz