mapa strony

Baza wiedzy

Rozwój ruchowy w 1 roku życia-co powinno niepokoić.

Rozwój ruchowy noworodka i niemowlaka jest wykładnikiem stopnia dojrzałości i rozwoju jego układu nerwowego. W pierwszych tygodniach życia dziecka nieprawidłowości ruchowe są trudne do wykrycia. Baczna i wnikliwa obserwacja dziecka jest w tym okresie bardzo ważna, Podstawową metodą terapeutyczną problemów rozwojowych wieku niemowlęcego jest rehabilitacja. Ma ona pobudzać powstawanie nowych połączeń w mózgu przy wykorzystaniu dużej plastyczności układu nerwowego małego dziecka. Im wcześniej dziecko rozpocznie rehabilitację, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

czytaj więcej

Lista objawów stanowiących wskazanie do przeprowadzenia badania integracji sensorycznej

Pamiętać należy, że pojedynczy objaw nie stanowi wskazania do diagnozy integracji sensorycznej, lecz wystąpienie kilku, lub tym bardziej kilkunastu z nich-tak.

Im starsze dziecko /zwłaszcza po 9 roku życia, gdy zasadniczy rozwój integracji sensorycznej powinien już być ukończony/ tym mniejsza ilość objawów uzasadnia skierowanie na badanie.

czytaj więcej

NDT-Bobath podstawowe informacje o metodzie

  Twórcami tej metody NDT Bobath są Berta I Karel Bobath, a jej kontynuatorkami E. Konig oraz M. Quinton. Berta była fizjoterapeutką, a jej mąż Karel był neurologiem dziecięcym. Koncepcja powstała na bazie własnych badań i obserwacji pacjentów z różnymi dysfunkcjami. Bobathowie zauważyli, że każda niepoprawna aktywność może ulec zmianie w wyniku wzajemnego ustawienia poszczególnych elementów ciała, czyli zmiany wzorca ruchowego. Wg Bobathów „każdy ruch ma swój układ posturalny, z którego może być zapoczątkowany, przeprowadzony i skutecznie kontrolowany i modyfikowany.                                                                                                                                      
czytaj więcej

Efekt Tomatisa

Twórcą metody był  Alfred Tomatis, wybitny francuski audiolog. Terapia słuchowa  Tomatisa, to jedna z najbardziej zaawansowanych metod wyzwalania naszego potencjału oraz diagnozowania problemów psychiki i ciała.

czytaj więcej

EEG Biofeedback

 EEG Biofeedback-najczęściej zadawane pytania

Biofeedback jest sposobem zwrotnego podawania informacji o przebiegu i parametrach monitorowanej czynności fizjologicznej

 Biofeedback Bydgoszcz

czytaj więcej

Teoria integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna to zdolność do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz własnego organizmu. Pozwala nam ona segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu.1

czytaj więcej

Rola Metody Tomatisa w terapii zaburzeń mowy i głosu.

   Badania przeprowadzone przez Tomatisa wykazały, że zaburzenia uwagi słuchowej mogą leżeć u podstaw wielu innych zaburzeń, takich jak: zaburzenia zachowania, problemy szkolne, trudności z czytaniem i pisaniem (dysleksja, dysgrafia), zaburzenia emocjonalne, wady wymowy, zaburzenia płynności mowy oraz zaburzenia głosu.

 

 

czytaj więcej

Za drzwiami gabinetu: jak przebiega diagnoza integracji sensorycznej małego dziecka?

Co się dokładnie dzieje podczas diagnozy integracji sensorycznej małego dziecka? Jak przebiega wizyta? Jak stawia się rozpoznanie? Czy warto przyjść z dzieckiem, o którym wiemy, że "nie współpracuje"? A z maluszkiem kilkumiesięcznym? Czy na diagnozę może być za wcześnie? Zapraszam do lektury artykułu o diagnozie procesów integracji sensorycznej małego dziecka.

czytaj więcej

Integracja sensoryczna Bydgoszcz

Metoda Tomatisa

Logopeda Bydgoszcz

Rehabilitacja dzieci

Psycholog dziecięcy Bydgoszcz

biofeedback Bydgoszcz

rehabilitacja niemowląt

rehabilitacja Bydgoszcz

Dziękujemy fundacji POLSAT

INTEGROS

logopeda bydgoszcz

psycholog Bydgoszcz

Strona główna | Aktualności | logopeda | Biofeedback | Przedszkole Bydgoszcz | Przedszkola powiat bydgoski | Zatrudnimy | Kontakt | Mapa serwisu

Copyright © 2009 Integros - Centrum Terapii

projekt i wykonanie VST pozycjonowanie bydgoszcz