mapa strony

Baza wiedzy

EEG Biofeedback

 EEG Biofeedback-najczęściej zadawane pytania

Biofeedback jest sposobem zwrotnego podawania informacji o przebiegu i parametrach monitorowanej czynności fizjologicznej

 Biofeedback Bydgoszcz

Biofeedback Bydgoszcz


 EEG Biofeedback jest formą biofeedback, wykorzystującą do monitorowania i trenowania czynność bioelektryczną generowaną przez pracujący mózg. Podstawą treningu jest wykorzystywanie "plastyczności mózgu", polegającej na zdolności neuronów do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Metoda ta oparta jest na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Jest to nowoczesna aparatura posiadająca statut urządzenia medycznego umożliwiająca trening mózgu  w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami zachodzącymi w naszym organizmie , zwykle niedostępnymi dla naszej świadomości


           Biofeedback EEG (ElektroEncefaloGrafia) lub neurofeedback – wykorzystuje właściwość, że mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. 

-fale delta 1-4 Hz-występujące w trakcie głębokiego snu

-fale theta 4-7 Hz-wzrastająca w trakcie wizualizacji, zasypiania, medytacji, ale również świadcząca o dekoncentracji (ADHD, ADD)

-fale alpha 8-11Hz występująca w trakcie relaksacji, twórczego fantazjowania

-fale SMR 12-15 Hz -oznaczające spokój i uwagę zewnętrzną

-fale beta 15-18Hz -oznaczające koncentrację uwagi, aktywność poznawczą, najlepsza dla wykonywania zadań umysłowych, poprawia przebieg procesów poznawczych

-fale wysokiej bety 18-35Hz- świadczące o napięciu mięśniowym, lęku, stanie wysokiego pobudzenia nerwowego.

          W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje zarówno niedobór jak i nadmiar fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności.

         Urządzenie do neurofeedbacku to wzmacniacz fal EEG (tzw. głowica) z odpowiednim oprogramowaniem. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył. Dzięki temu jest możliwe świadome wpływanie na aktywność mózgu i "ulepszanie" jego działania. Jak można poprawić funkcjonowanie własnego mózgu? Chociażby poprzez takie poprowadzenie treningu, aby sukces w grze miał miejsce wtedy gdy urządzenie EEG Biofeedback zarejestruje wzrost pożądanych przez nas fal. Najczęściej wzmacniamy więc te fale które są odpowiedzialne za koncentrację, uwagę zewnętrzną, relaks, a hamujemy te odpowiedzialne za dekoncentrację, napięcie mięśniowe i stres. W trakcie kolejnych ćwiczeń tworzą się kolejne połączenia nerwowa (synapsy),  efekty treningów są długotrwałe.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy jest to metoda bezpieczna?

Trening EEG Biofeedback jest metodą całkowicie bezpieczną, nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych. Po zajęciach zdarza się że , w zależności od celu treningu niektórzy odczuwają senność, wyciszenie, lub pobudzenie, ożywienie.

Czy są ograniczenia wiekowe dla treningów EEG Biofeedback?

Trenować mogą dzieci już od czwartego roku życia. Dla uzyskania pozytywnych efektów terapii niezbędne jest zrozumienie przez trenującego celów treningów, współpraca z trenerem oraz motywacja do osiąganie coraz lepszych wyników. Dzieci w wieku przedszkolnym trenują więc krócej, pojedyncze rundki w ramach sesji trwają 2minuty.

Jak należy się przygotować do treningu EEG Biofeedback?

Trening nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W przypadku małych dzieci warto uprzedzić je gdzie idą i co je czeka. Warto wspomnieć o tym że w gabinecie będzie fotel, komputer z dwoma monitorami. Duża ilość sprzętu bywa niepokojąca, dobrze jest więc poświęcić im chwilę na to by i one zrozumiały co będą robiły, a przede wszystkim w czym treningi mają im pomóc. Wytłumaczenie na czym polega trening (na grach , w których steruje się nie za pomocą myszki, ale własnym skupieniem i koncentracją) a także czemu służy (byś potrafił się bardziej skupić na lekcji) znacznie lepiej przygotuje dziecko do treningu niż zdawkowe zapewnienie że idzie po prostu pograć na komputerze. Dodatkowo dobrze jest zadbać by treningu nie zakłócał głód, bądź zbyt mocna kawa wypita tuż przed terapią.

Jak długo trwa trening EEG Biofeedback?

Trening składa się z sesji treningowych, których długość i liczba zależy od problemu z jakim należy się uporać, od wieku trenowanego, czasem od indywidualnych możliwości i tzw. krzywej uczenia się. Z doświadczeń wynika że pierwsze efekty bywają widoczne już po 10-15 sesjach. W konkretnych przypadkach liczba sesji może być wyższa by utrwalić pożądany wzorzec fal mózgowych i by zmiany tegoż wzorca przełożyły się na konkretne zmiany w zachowaniu. Optymalną częstotliwością jest 2-3 spotkania w tygodniu, Wtedy efekty zauważalne są najszybciej. Minimalna częstotliwość spotkań to 1raz w tygodniu.

Czy efekty treningu są trwałe?    

Tak! W przeciwieństwie do farmakoterapii, której pozytywne efekty utrzymują się tak długo jak występuje wysycenie krwi substancją leczniczą, terapia EEG Biofeedback daje trwałe efekty. Dowodzą tego liczne badania chociażby: Monastry (2002) , Tanseya (1993) czy Lubara (2003) którzy to dokumentują pozytywne oddziaływanie terapii EEG Biofeedback na dzieci z ADHD(mniejsza labilność emocjonalna, większa kontrola hiperaktywności, lepsze wyniki w szkole)nawet 10 lat od jej zakończenia. (Źródło: www.aapb.org)

Anna Polek

 

cofnij
Dodano: 2009-12-13, ostatnia aktualizacja 2015-06-19

Integracja sensoryczna Bydgoszcz

Metoda Tomatisa

Logopeda Bydgoszcz

Rehabilitacja dzieci

Psycholog dziecięcy Bydgoszcz

biofeedback Bydgoszcz

rehabilitacja niemowląt

rehabilitacja Bydgoszcz

Dziękujemy fundacji POLSAT

INTEGROS

logopeda bydgoszcz

psycholog Bydgoszcz

Strona główna | Aktualności | logopeda | Biofeedback | Przedszkole Bydgoszcz | Przedszkola powiat bydgoski | Zatrudnimy | Kontakt | Mapa serwisu

Copyright © 2009 Integros - Centrum Terapii

projekt i wykonanie VST pozycjonowanie bydgoszcz